День соціального працівника

У першу неділю листопада в Україні, згідно з Указом Президента України від 13 квітня 1999 року, відзначають День працівника соціальної сфери! Це свято є свідченням високої оцінки державою ролі працівників, які щодня забезпечують реалізацію державної політики з питань соціального захисту, зайнятості, організації оплати і безпеки праці, трудових відносин. І наш університет не обійшов своєю увагою таке визначне свято, тим більше, що з 2010 року у навчальному закладі існує напрям підготовки «Соціальна робота».

Соціальна робота це складний процес, що вимагає міцних знань з теорії управління (менеджменту), психології, соціології, педагогіки, медицини та інших дисциплін. Це професія, що динамічно розвивається, являє собою соціальний механізм, здатний реагувати і компетентно вирішувати соціальні проблеми на всіх рівнях громадської структури і доводити інформацію до кожного члена суспільства. Об’єктом соціальної роботи, її теорії і практики є соціальні стосунки, багатогранні й складні як за структурою, так і за змістом.

Висвітленню особливостей, завдань cоціального працівника, відомостей та якостей, якими він повинен володіти, студентами ІІІ курсу Сторожинецького коледжу Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна» було присвячено урочистості 7 листопада.

Святкове оформлення фойє, інформаційні атаки на теми: «Добро», «Гуманізм», випуск інформаційних бюлетнів засвідчили необхідність появи професійних соціальних працівників як потреби, пов’язаної зі зміною поняття «допомога як розподіл матеріальних благ», і переходу до мобілізації зусиль на самовиживання з адресною допомогою соціальних інститутів. Майбутні соціальні працівники 3-го курсу Сторожинецького коледжу інформували молодь і викладачів щодо особливостей професіоналу, який здійснює консультативну, дослідницьку, аналітичну, адміністративну, методичну, організаційну діяльність, планує та розробляє соціальні програми, виявляє милосердя, створює добро не тільки зі службового обов’язку, а й за велінням совісті та покликом душі.

Соціальний працівник – важлива, відповідальна і непроста професія, яка увійшла в життя українського суспільства нещодавно, але за своїм гуманістичним наповненням і високою місією стала в один ряд із такими поважними професіями як лікар, педагог чи митець. Адже стратегічною метою молодіжної політики України є створення умов для самореалізації та творчого розвитку кожної молодої людини – громадянина України, реалізації інноваційного потенціалу молоді в усіх сферах суспільного життя.

На урочистому заході з нагоди святкування Дня працівника соціальної сфери відбулася зустріч із практичними працівниками соціальних служб – директором Cторожинецького районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Зинчук Майєю Іванівною та в. о. начальника служби у справах дітей Сторожинецької районної державної адміністрації Грабом Олександром Івановичем, яка сприяла обміну соціальним досвідом, знаннями, навичками роботи тощо. Зокрема, Майя Іванівна акцентувала увагу студентської молоді на потребі суспільства у кваліфікованих соціальних працівниках, орієнтованих на виконання наступних соціальних послуг:

  • педагогічних (консультування батьків та дітей; послуги з організації дозвілля; просвітницькі послуги для батьків щодо формування навичок батьківської компетентності; послуги в організації домашнього навчання дітей-інвалідів; соціальний патронаж проблемних сімей; посередництво між учнями та батьками, учнями та педагогами тощо);
  • психологічних (консультації з психологічних проблем; психотерапевтичні послуги; послуги з психодіагностики та психокорекції; соціально-психологічні тренінги; послуги з профорієнтації тощо);
  • соціально-медичних (інформування щодо дотримання гігієнічних правил, організації раціонального харчування, попередження хвороб, які передаються статевим шляхом, шляхів передачі ВІЛ, наслідків вживання наркотичних речовин, алкоголю; сприяння в необхідному лікуванні дітей, які цього потребують тощо);
  • юридичних (допомога в оформленні відповідних документів для визначення соціального статусу дітей, позбавлених батьківського піклування; послуги щодо отримання відповідних пільг для різних категорій дітей; представлення інтересів дітей у правоохоронних органах, послуги з правової просвіти неповнолітніх тощо).

Соціальному працівнику, – як наголосив Олександр Іванович, – доводиться стикатися з різними сферами життя людини і суспільства: фізичним і психічним здоров’ям, особистими і груповими конфліктами, плануванням сім’ї, із проблемами працевлаштування, професійної і соціальної адаптації різних категорій населення, профілактикою асоціальної поведінки, здійсненням правосуддя і багатьма іншими. В умовах властивої Україні соціальної динамічності стає гострою проблема правового захисту кожного громадянина, обґрунтування правової доцільності його побутової поведінки, професійної політичної та інших видів діяльності, адаптації до нового життя.

Цікавою і змістовною виявилася презентація діяльності як нашого закладу, так і соціальних інститутів (центрів) Чернівецької області щодо вирішення різноманітних соціальних проблем.

Сьогодні в соціальній сфері України працює близько 150 тисяч чоловік. Вони дарують людям надію на краще, вчасно подають руку допомоги тим, хто цього потребує. Для багатьох із них слова Івана Франка «Життя людини до тих пір має цінність, поки людина може допомагати іншим» стали сенсом життя.

Варто пам’ятати, що соціальна робота – це мистецтво налагоджувати зв’язки між людьми. День працівника соціальної сфери – професійне свято, яке по праву належить тим, хто виявляє милосердя, створює добро не тільки зі службового обов’язку, а й за велінням совісті та покликом душі.

Заслуги соціальних працівників перед суспільством і державою воістину неоціненні. Вони допомагають працевлаштовуватися, забезпечують реалізацію пільг та надання адресних допомог, житлових субсидій найвразливішим категоріям наших громадян. Властиві їм якості – самовіддане служіння обраній справі, доброта і милосердя, чуйність і щедрість душі винагороджуються вдячністю і повагою мільйонів українців, яким вони несуть розраду і тепло, допомагають долати життєві труднощі, додають віри і впевненості у завтрашньому дні.

Не маємо сумніву, шановні працівники соціальної сфери, що властивий вам високий моральний та професійний потенціал і надалі слугуватиме інтересам української громади. Прийміть вдячність за самовідданість, вірність обов’язку і покликанню.