Людям з інвалідністю

Доступність освіти для людей із обмеженими фізичними можливостями на Буковині

Захід пройшов у приміщенні Сторожинецького коледжу Відкритого Міжнародного університету розвитку людини «Україна» м. Сторожинець Чернівецької області. В семінарі взяли участь: перший заступник голови Сторожинецької РДА, голова міської ради м. Сторожинець, начальник управління соц. захисту населення Сторожинецької РДА, директор Сторожинецького коледжу Університету «Україна», заст. керуючого обласним Фондом захисту інвалідів, голова громадських організацій інвалідів області, студенти Сторожинецького коледжу та люди з обмеженними фізичними можливостями Чернівецької області.

Зі словами привітання до присутніх звернувся господар закладу директор Сторожинецького коледжу Університету «Україна» Горюк Павло Дмитрович, який відмітив, що в університеті гостро стоїть питання щодо проблем доступу до освіти людей із інвалідністю. Пообіцяв також зробити максимально доступним навчальний заклад для особливих студентів. За роки існування Відкритого міжнародного університету розвитку людини в Чернівецький області у ньому мали можливість отримати освіту 39 людей із обмеженими фізичними можливостями.

Мене, як людину, що пересувається на інвалідному візку, як керівника організації інвалідів надзвичайно тішить те, що дирекція першого закладу, до якого ми звернулися із пропозицією про співпрацю, з теплотою та розумінням пішли нам на зустріч. Тому хочу подякувати директору Горюку П.Д. та його заступниці Мінтенко Г.Г. за те , що дозволили нам провести аудит доступності та погодились на подальшу співпрацю з нашою організацією.

Семінар пройшов у професійній та небайдужій атмосфері. Заступник керуючого Чернівецьким обласним відділенням Фонду захисту інвалідів Євлахов В.І. ознайомив присутніх із порядком фінансування витрат на навчання інвалідів у професійно-технічних та інших навчальних закладах.

На семінарі мали можливість виступити і студенти, люди з інвалідністю, а також ті, які виявили бажання навчатись у навчальному закладі.

За останні місяці я мала можливість багато спілкуватися з людьми з обмеженними фізичними можливостями нашої області щодо отримання освіти. Нами було проанкетовано більше ніж 50 людей із інвалідністю. Поспілкувавшись із усіма я зробила висновок, що майже всі опитані, які мають різний вік і різні захворювання, мають бажання навчатися в навчальних закладах. Але, на жаль для багатьох це складно і недоступно. І тому ми зібралися на семінар , щоб обговорити проблему доступності до освіти людей із особливими потребами. А головне, щоб створити модель партнерства. Адже ця проблема не повина бути проблемою тільки управління освіти. Партнерами в цьому напрямку повинні бути влада, соціальні структури, внз, громадські організації інвалідів, управління транспорту, архітектури, бізнесові організації.

Завершився семінар «Створення моделі соціального партнерства в напрямку реалізації прав людей із інвалідністю на доступність освіти» важливим і головним моментом цієї зустрічі – підписанням угоди про співробітництво між Чернівецькою обласною громадською організацією інвалідів-візочників «Лідер» та Сторожинецьким коледжем Відкритого міжнародного університету розвитку людини «Україна».

Конвенція ООН про права інвалідів, Закони України, розпорядження міністерств говорять про необхідність створення рівних прав та умов на доступність освіти всім категоріям громадян держави. Але тільки через подолання стереотипів, розвиток волонтерської допомоги у ВУЗах та школах, створення партнерства між громадськими організаціями інвалідів та іншими структурами ми зможемо створити доступне середовище в галузі освіти.

Голова Чернівецької обласної громадської організації

інвалідів-візочників «ЛІДЕР»

Валентина Марусенко